Sa kushton një dhëmb zirkon në Shqipëri

Sa Kushton Dhëmbi Zirkon

Dëshironi të zëvendësoni dhëmbët e munguar për të rivendosur funksionalitetin dhe estetikën e buzëqeshjes tuaj? Nëse po, dhëmbët e zirkonit janë një opsion i shkëlqyer për zëvendësimin e dhëmbëve të humbur, duke ofruar një zgjidhje të qëndrueshme dhe efektive. Dhëmbët zirkon ofrojnë një pamje natyrale dhe një funksion të përmirësuar për gojën tuaj. Në këtë …

Dëshironi të zëvendësoni dhëmbët e munguar për të rivendosur funksionalitetin dhe estetikën e buzëqeshjes tuaj? Nëse po, dhëmbët e zirkonit janë një opsion i shkëlqyer për zëvendësimin e dhëmbëve të humbur, duke ofruar një zgjidhje të qëndrueshme dhe efektive. Dhëmbët zirkon ofrojnë një pamje natyrale dhe një funksion të përmirësuar për gojën tuaj. Në këtë artikull, do të shqyrtojmë avantazhet e dhëmbëve të zirkonit, si dhe sa kushton dhëmbi zirkon në Shqipëri dhe çfarë ndikon në këtë kosto, për t’ju ndihmuar të bëni zgjedhjen më të mirë për nevojat tuaja dentare.

Dhëmbët e zirkonit

Dhëmbët e zirkonit janë një zgjidhje moderne dhe shumë e preferuar në stomatologji për restaurimet dentare, si kurorat dhe urat. Zirkoni, një material i fortë dhe biokompatibël, ofron një kombinim të shkëlqyer të qëndrueshmërisë dhe estetikës. Dhembët e zirkonit janë të njohur për rezistencën e tyre ndaj konsumit dhe frakturave, si dhe për pamjen e tyre natyrale dhe estetike. Ata nuk përmbajnë metal, çka i bën ata idealë për pacientët me alergji ndaj metaleve ose për ata që kërkojnë një opsion më estetik pa vija të errëta të metalit nën kurorën. Për më tepër, zirkoni është një material i cili nuk reagon me substancat kimike në gojë, duke minimizuar rrezikun e irritimeve dhe inflamacioneve të mishrave të dhëmbëve. Në vijim, do të shqyrtojmë më në detaje përfitimet dhe përdorimet e zirkonit në kurorat dhe implantet dentare, duke ju ndihmuar të kuptoni më mirë cilësitë dhe avantazhet e këtij materiali të shkëlqyer.

Kurorat Dentare Prej Zirkoni: Kostoja dhe avantazhet

Kurorat dentare përdoren për të mbuluar një dhëmb ose implant për të korrigjuar formën dhe ngjyrën e dhëmbit. Ato forcojnë dhëmbët e dobët ose të thyer, duke rikthyer funksionin dhe pamjen e dëshiruar. Ndër llojet e ndryshme të kurorave, kurorat dentare zirkoni janë bërë gjithnjë e më të njohura për shkak të avantazheve të tyre të dukshme.

Sa Kushton Dhëmbi Zirkon

Përbërja:

Kurorat zirkoni janë bërë nga dioksidi i zirkonit, një material qeramik biokompatibël që ofron një pamje natyrale dhe qëndrueshmëri të lartë. Këto kurora janë krijuar nga blloqe rrethore të dioksidit të zirkonit, duke u përshtatur me dhëmbët ekzistues për një pamje natyrale.

Avantazhet e kurorave dentare:

Kurorat zirkoni kanë fituar popullaritet për shkak të avantazheve të tyre të shumta krahasuar me materialet tradicionale si porcelani i bashkuar me metalin (PFM). Disa nga këto avantazhe janë:

Estetika: Kurorat zirkoni ngjajnë shumë me dhëmbët natyralë dhe mund të personalizohen lehtësisht për të përputhur formën, madhësinë dhe ngjyrën e dhëmbëve të pacientit.

Qëndrueshmëria: Zirkoni është një material shumë i qëndrueshëm, duke i bërë kurorat zirkoni më pak të prirura për t’u çarë ose konsumuar me kalimin e kohës.

Biokompatibiliteti: Zirkoni është një material biokompatibël që është më pak i prirur të shkaktojë reaksione alergjike ose irritim të indeve të mishit të dhëmbëve.

Forca: Kurorat zirkoni janë shumë të forta dhe mund të përballojnë presionin e kafshimit dhe përtypjes, duke i bërë ato të përshtatshme për dhëmbët e përparmë dhe të pasmë.

Pa metal: Kurorat zirkoni nuk përmbajnë metal, duke eliminuar rrezikun e alergjive ndaj metaleve dhe linjat e errëta përgjatë vijës së mishit të dhëmbëve.

Reduktim minimal i dhëmbit: Kurorat zirkoni kërkojnë heqje minimale të dhëmbit në krahasim me materialet e tjera, duke ruajtur më shumë strukturën natyrale të dhëmbit.

Komoditeti i shtuar: Për shkak të biokompatibilitetit të tyre, pacientët shpesh i gjejnë kurorat zirkoni më komode se llojet e tjera të kurorave.

Kostoja e Kurorave Zirkoni

Çmimet për kurorat e zirkonit fillojnë nga €200 për dhëmb, dhe Shqipëria ofron çmime më të ulëta se shumë vende të Evropës për trajtimet dentare. Nëse po kërkoni informacion mbi sa kushton dhëmbi zirkon në Shqipëri, duhet të dini se këto janë çmime fillestare dhe kostoja e përfundimtare mund të ndryshojë në varësi të nevojave të veçanta dhe trajtimeve shtesë që mund të kërkohen. Lexoni më tej për të mësuar më shumë rreth avantazheve të kurorave zirkon dhe aspekteve që ndikojnë në koston e trajtimit tuaj.

Implantet Dentare Prej Zirkoni : Kostoja dhe avantazhet

Implantet dentare zirkoni janë një alternativë e avancuar dhe gjithnjë e më popullore ndaj implantet tradicionale me titan. Ato janë bërë nga një material qeramik i cilësisë së lartë, i njohur si dioksidi i zirkonit. Ky material ofron një zgjidhje të natyrshme dhe pa metal për zëvendësimin e dhëmbëve, duke kombinuar forcën e lartë me estetikën e shkëlqyer.

Sa Kushton Dhëmbi Zirkon

Avantazhet e Implanteve prej Zirkoni

Biokompatibiliteti: Një nga përfitimet kryesore të implantet zirkoni është biokompatibiliteti i tyre i shkëlqyer. Ndryshe nga implantet me titan, të cilat ndonjëherë mund të shkaktojnë reaksione alergjike ose ndjeshmëri, implantet zirkoni janë miqësore me indet e trupit dhe janë të përshtatshme për individë me alergji ndaj metaleve.

Estetika: Implants dentare zirkoni janë shumë të vlerësuar për pamjen e tyre natyrale. Ngjyra e bardhë e zirkonit ngjan shumë me dhëmbët natyralë, duke i bërë ato një zgjedhje ideale për ata që shqetësohen për aspektet estetike të restaurimeve dentare. Mungesa e përbërësve metalikë siguron që nuk ka rrezik për ndonjë ngjyrë gri ose metalike që të duket përmes mishit të dhëmbëve.

Forca dhe Qëndrueshmëria: Implants zirkoni janë të njohur për forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre të jashtëzakonshme. Ato mund të përballojnë konsumimin dhe përdorimin e përditshëm të dhëmbëve, duke i bërë ato një zgjidhje të besueshme për një periudhë të gjatë. Implants zirkoni janë rezistentë ndaj korrozionit dhe nuk korrodojnë apo degradohen me kalimin e kohës.

Invazivitet Minimal: Implants zirkoni shpesh janë më të vogël në diametër krahasuar me implantet tradicionale me titan. Kjo do të thotë se procedurat kirurgjikale për vendosjen e tyre janë më pak invazive. Incizionet më të vogla dhe ndërhyrjet më të pakta në indet përreth rezultojnë në një shërim më të shpejtë dhe më pak discomfort post-operativ për pacientët.

Kostoja e Implanteve Prej Zirkoni

Implant i vetëm me kurorë në zirkon: nga €200
Rehabilitimi i një harku të tërë me implante dhe urë në zirkon: nga €4000

Është e rëndësishme të theksohet se këto janë vetëm çmime indikative për dhëmbin zirkon dhe kostoja e saktë e trajtimit tuaj mund të ndryshojë në varësi të nevojave tuaja specifike. Sa kushton dhëmbi zirkon do të varet nga trajtimi që do të ndiqet, komplikacionet e mundshme, numri i implanteve të nevojshme, si dhe ekzaminimet dhe procedurat shtesë që mund të jenë të nevojshme gjatë trajtimit. Këto faktorë do të ndikojnë në çmimin përfundimtar për dhëmbin zirkon në Shqipëri.

Zgjidhni Class Dent

Nëse po kërkoni një klinikë dentare të besueshme dhe profesionale në Shqipëri, Class Dent është zgjedhja ideale për ju. Si një klinikë dentare lider në Shqipëri, Class Dent ofron një gamë të gjerë shërbimesh dentare, përfshirë implantet dentare, kurorat, fasetat dhe shumë trajtime të tjera. Ata përdorin materiale të cilësisë së lartë dhe ofrojnë një garanci prej 10 vitesh për implantet e tyre, duke siguruar që do të merrni kujdesin më të mirë për buzëqeshjen tuaj.

Class Dent është gjithashtu e specializuar në turizmin dentar, duke ofruar paketa të kompletuara që përfshijnë trajtime dentare, akomodim dhe transferime nga aeroporti. Kjo do të thotë se mund të merrni shërbime dentare të nivelit të lartë në Durrës me një çmim shumë të përballueshëm.

Rezervoni Një Takim Falas Sot

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth implanteve dentare te Class Dent, kontaktoni sot për të rezervuar një takim falas. Gjatë konsultimit, mund të diskutoni nevojat tuaja dentare me një specialist të kualifikuar dhe të zbuloni nëse implantet dentare janë zgjidhja më e mirë për ju.

Contattaci/ Contáctanos/ Contact us/ Na Kontakto

Simplemente envíanos un mensaje y la Dra. Belegu y su equipo estarán encantados en ayudarte

Inviaci semplicemente un messaggio e la dottoressa Belegu e il suo team saranno felici di aiutarti.

Simply send us a message and Dr. Belegu and her team will be happy to help you.


Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *