Kur Duhet të Hiqen Dhëmbët e Pjekurisë?

Kur Duhet të Hiqen Dhëmbët e Pjekurisë?

Çfarë janë Dhëmbët e Pjekurisë? Dhëmbët e pjekurisë, ose molarët e tretë, janë dhëmbët e fundit që dalin në gojë, zakonisht midis moshës 17 dhe 25 vjeç. Disa njerëz mund të mos i kenë fare, ndërsa të tjerë mund të kenë nga një deri në katër dhëmbë të tillë. Dhëmbët e pjekurisë mund të shkaktojnë …

Çfarë janë Dhëmbët e Pjekurisë?

Dhëmbët e pjekurisë, ose molarët e tretë, janë dhëmbët e fundit që dalin në gojë, zakonisht midis moshës 17 dhe 25 vjeç. Disa njerëz mund të mos i kenë fare, ndërsa të tjerë mund të kenë nga një deri në katër dhëmbë të tillë. Dhëmbët e pjekurisë mund të shkaktojnë një sërë problemesh, në këtë artikull do të trajtojmë temën se kur Kur Duhet të Hiqen Dhëmbët e Pjekurisë

Pse Duhen Hequr Dhëmbët e Pjekurisë?

 1. Dhëmbët e Impactuar Dhëmbët e pjekurisë shpesh ngecin ose preken nën mishrat e dhëmbëve, duke mos arritur të dalin plotësisht. Kjo mund të shkaktojë dhimbje dhe dëmtime të dhëmbëve të afërt. Në disa raste, dhëmbët e impactuar mund të mos shkaktojnë dhimbje, por mund të dëmtojnë nofullën dhe të krijojnë probleme të tjera në të ardhmen.
 2. Parandalimi i Problemeve të Mundshme Edhe nëse dhëmbët e pjekurisë janë të shëndetshëm, dentistët shpesh rekomandojnë heqjen e tyre për të parandaluar dëmtime të mëvonshme. Kockat e gojës priren të fortifikohen me kalimin e kohës, duke e bërë heqjen më të vështirë dhe më të dhimbshme në moshë më të madhe.
 3. Mbivendosja dhe Shtrembërimi i Dhëmbëve Dhëmbët e pjekurisë që dalin mund të shtyjnë dhëmbët e tjerë, duke shkaktuar mbivendosje dhe shtrembërim të dhëmbëve. Kjo është veçanërisht problematike për ata që kanë mbajtur aparate ortodontike, pasi mund të prishë rezultatet e trajtimit.
 4. Dhimbje Ekstreme Dhimbja nga dalja e dhëmbëve të pjekurisë është një arsye e zakonshme për heqjen e tyre. Dhimbja mund të përhapet në zona të tjera të gojës, duke e bërë të padurueshme.
 5. Prishja e Dhëmbëve dhe Sëmundjet e Mishrave të Dhëmbëve Dhëmbët e pjekurisë mund të çojnë në prishjen e dhëmbëve fqinj dhe zhvillimin e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve. Kur dhëmbët e pjekurisë dalin pjesërisht, mund të krijojnë hapësira ku bakteret mund të shumohen, duke çuar në infeksione.
 6. Komplikimet e Shëndetit të Nofullës Dhëmbët e pjekurisë që dalin pjesërisht mund të çojnë në komplikime të shëndetit të nofullës, si tumoret dhe cistet, megjithëse këto janë të rralla.
 7. Higjiena e Dobët Orale Dhëmbët e pjekurisë shpesh janë të vështirë për t’u pastruar, duke e bërë të vështirë mbajtjen e higjienës së mirë orale. Kjo mund të çojë në probleme të shumta shëndetësore në të ardhmen.

Si Përgatiteni për Heqjen e Dhëmbëve të Pjekurisë?

Kur Duhet të Hiqen Dhëmbët e Pjekurisë?

Para heqjes së dhëmbëve të pjekurisë, dentisti do të kryejë një konsultë dhe do të bëjë rreze X për të vlerësuar gjendjen e dhëmbëve tuaj. Ata do të diskutojnë opsionet e qetësimit, që përfshijnë anestezinë lokale, oksidin e azotit, dhe sedacionin IV. Përgatitjet përfshijnë ndalimin e disa medikamenteve dhe agjërimin pas mesnatës në natën para operacionit.

Çfarë Ndodh Gjatë Procedurës?

Gjatë heqjes së dhëmbëve të pjekurisë, dentisti do të përdorë anestezi për të mpirë zonën për të parandaluar dhimbjen. Do të bëhen prerje në mishrat e dhëmbëve për të nxjerrë dhëmbin e mbërthyer, dhe më pas zona do të pastrohet dhe qepet nëse është e nevojshme.

Çfarë të Prisni Pas Procedurës?

Pas heqjes së dhëmbëve të pjekurisë, është normale të përjetoni ënjtje, gjakderdhje dhe pak shqetësim. Koha e rikuperimit zakonisht zgjat një deri në dy javë, por shumica e njerëzve mund të kthehen në punë ose shkollë brenda pesë ditësh.

Përfitimet dhe Rreziqet e Heqjes së Dhëmbëve të Pjekurisë

Heqja e dhëmbëve të pjekurisë mund të parandalojë një sërë problemesh, përfshirë sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, prishjen e dhëmbëve dhe dëmtimin e nofullës. Megjithatë, ka disa rreziqe, si infeksioni, humbja e gjakut dhe dëmtimi i dhëmbëve fqinj. Dentistët do të shpjegojnë gjithçka përpara operacionit dhe do të përgjigjen ndaj çdo pyetjeje që mund të keni.

Pyetje të Shpeshta

 • Sa kohë pas heqjes së dhëmbëve të pjekurisë mund të ha?
  • Mund të filloni të hani ushqime të buta sapo të ndiheni gati. Ushqimet e forta dhe përtypëse duhet të shmangen për disa ditë për të parandaluar ndërlikimet.
 • Çfarë duhet të ha pas heqjes së dhëmbëve të pjekurisë?
  • Ushqimet e rekomanduara përfshijnë kosin, salcën e mollës, pure patatesh, djathë të butë, smoothie, puding, supa, makarona dhe djathë, vezë të rrahura, fruta të buta dhe perime të ziera në avull.
 • Kur mund të kthehem në punë ose shkollë?
  • Shumica e njerëzve mund të kthehen në aktivitetet e tyre brenda tre deri në pesë ditë, por kjo varet nga ndjenja juaj personale dhe këshillat e dentistit.
 • Cila është mosha mesatare për heqjen e dhëmbëve të pjekurisë?
  • Nuk ka një kufi moshe se kur Duhet të Hiqen Dhëmbët e Pjekurisë, por procedura është më e lehtë nëse bëhet në të njëzetat.

Përfundim

Heqja e dhëmbëve të pjekurisë është një procedurë e zakonshme dhe shpesh e nevojshme për të parandaluar probleme serioze në të ardhmen. Konsultimi me dentistin tuaj për të diskutuar kushtet tuaja specifike dhe për të marrë vendimet e duhura për shëndetin tuaj oral është hapi i parë drejt një buzëqeshjeje të shëndetshme dhe pa dhimbje.

Class Dent do të gjeni gjithmonë informacione dentare me rëndësi. Ju mund të na gjeni në Rrjetet sociale Instagram Facebook.

Siamo qui per aiutare

Hai una domanda? Inviaci semplicemente un messaggio e la dottoressa Belegu e il suo team saranno lieti di aiutarti.


Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *